top of page

ORTAK ALAN KURALLARI

İncek Loft Site Yönetimi olarak; sitenin modern anlayışa uygun kullanılması, yararlanılması, korunması, ortak alanların her türlü bakım ve onarımı, güvenliği, temizliği, peyzaj ve çöp toplama gibi işleri, ortak alanların ve tesislerinin yönetilmesi, kullanılması ve benzeri faaliyet ve hizmetlerin yerine getirilmesini görev edinmiştir. Hizmetlerimizi yürütürken sizlerden gelen talepleri değerlendiriyor ve görüşlerinize önem veriyoruz. Toplu yaşam bazı hassasiyetleri ve özeni gerektirir. Hep birlikte daha mutlu, huzurlu ve keyifli bir yaşam için sizlerin de iş birliğinize ve ortak kurallarımıza uymanıza ihtiyacımız bulunmaktadır.

 

Tahsisli ve Ortak Alanlarda

 1. Site sakinleri ile onların külli ve cüzi halefleri gerek bağımsız bölümlerini gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve Toplu Yapı Yönetim Planı hükümlerine uymakla karşılıklı olarak yükümlüdürler.

 2. Site sakinleri ile onların külli ve cüzi halefleri, kendi bağımsız bölümlerinde diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde gürültü yapamazlar, doğum günü, yılbaşı, kına, nişan, düğün gibi özel eğlencelerde de diğer kat maliklerini rahatsız etmemeye özen göstermek zorundadırlar. Ayrıca, rahatsız edici duman ve kokular çıkartamazlar. İnsan sağlığı için tehlike arz edecek faaliyetlerde bulunamazlar.

 3. Site sakinleri ile onların külli ve cüzi halefleri, radyo, CD Çalar, Televizyon gibi elektronik aletleri ile her türlü müzik aletlerini diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız edecek şekilde kullanamazlar.

 4. Her site sakini ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer site sakinine karşı sorumludur.

 5. Kat mülkiyetinde mesken veya işyeri olarak gösterilmiş olan bağımsız bölümlerinde sinema, gazino, kulüp, kahvehane, dans salonu gibi eğlence ve basım evi, yatakhane, sendika, dershane, kreş vb. gibi yerler ile belirsiz sayıda ve randevusuz müşteri girişine imkân veren ganyan bayi, menkul kıymet aracı kurumu vb. alanlarda faaliyet gösteren ticari faaliyette bulunamaz veya kiraya veremezler.

 6. Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz. Bağımsız bölümlerini kumarhane, randevu evi gibi ahlaka ve adaba aykırı sayılacak bir şekilde kullanamazlar.

 7. Site sakini, kendilerine verilen otomatik geçiş sistemi ile (OGS) giriş kapılarını açacaklardır. Site sakinleri kendilerine verilen OGS sisteminde herhangi bir problem ile karşılaştıklarında siye yönetimi ve güvenlik ekibinden yardım istemelidir.

 8. Sitemize araçla girişlerinizde, güvenlik görevlilerinden giriş – çıkış kapılarının açılması talep edilmemelidir. Güvenlik görevlileri, hiçbir koşulda (acil durumlar hariç) kapıları açmamak üzere talimat almıştır. Bir öndeki araç giriş yaptıktan hemen sonra, kapı açıkken, kontrolsüz bir şekilde giriş yapılmaması, kapının kapanmasının beklenmesi rica olunur. Kapılara çarpma dolayısıyla araçta veya kapıda oluşabilecek hasarlardan Site Yönetimi sorumlu değildir. Kapı açıkken kontrolsüz giriş yapan araçlar, takibe alınır.

 9. Misafir araçları kapalı otoparka giriş yapamayacakları için açık otoparkta misafir araçları için tahsis edilen bölümü kullanabilirler. Nakliye, su, market, satıcı ve pazarlamacı vb. gibi araçlar kapalı otoparka giremezler.

 10. Sitemizde blok içlerine giriş yapmak için daireye özel şifre kullanılır. Siteye taşınma sırasında her daireye 1 adet şifre verilecek olup, kimseyle paylaşılmaması önemlidir. Şifre paylaşımı sonrasında gerçekleşebilecek durumlarda site yönetimi ve çalışanları sorumlu olmayacaktır.

 11. Bağımsız bölüm içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden Site Yönetimine bilgi verilmeli ve Yönetim Planındaki esaslara uyulmalıdır. Tamirat ve tadilat işleri, hafta içi 09.00–18.00 saatleri arasında, cumartesi günü 10:00-18:00 saatleri arasında yapılabilir.  Mal ve can güvenliğini ilgilendiren acil durumlar haricinde, pazar günleri tadilat ve tamirat işleri kesinlikle yapılamaz. Yapılan tadilat işlerinde binanın ana taşıyıcı yapısına ve tesisatına kesinlikle müdahale edilemez.

 12. Blok dış cephelerine, bahçe çitlerine halı, kilim, örtü vs. malzemeler hiçbir maksatla asılamaz. Bu konuda site sakini tarafından, ev çalışanları, misafir ve ziyaretçiler vb. bilgilendirilmelidir.

 13. Site sakinlerince blok giriş kapılarının devamlı kapalı tutulması gerekmektedir. Blok içi kapıları şifreli sistemle dışarıdan açılmakta olup, şifreler her blok için düzenlenip, her bağımsız bölüm için 1 adet şifre, site sakinlerine bildirilmektedir. Site Yönetimi tarafından belirlenen şifrelerin 3. Şahıslarla paylaşılmaması güvenlik açısından önemlidir.

 14. Site sakinlerince blok giriş kapılarının devamlı kapalı tutulması gerekmektedir. Blok içi kapıları şifreli sistemle dışarıdan açılmakta olup, şifreler her blok için düzenlenip, her bağımsız bölüm için 1 adet şifre, site sakinlerine bildirilmektedir. Site Yönetimi tarafından belirlenen şifrelerin 3. Şahıslarla paylaşılmaması güvenlik açısından önemlidir.

 15. Balkonlara ve demirlere çamaşır, havalandırma ve kurutma amaçlı halı, kilim asılmamalıdır. Balkon ve pencerelerden halı, kilim, vs. şeyler silkelenmemelidir. Bağımsız bölüm balkon ve pencerelerinden hiçbir surette su ve benzerleri dökülmemeli, çöp ve sigara izmariti atılmamalıdır.

 16. Balkon ve teraslarda duman ve koku çıkaran mangal, barbekü vb pişirme işlemleri yapılamaz.

 17. Peyzaj projesine bağlılık esastır. Site yönetiminin bilgisi dışında ve peyzaj projesine aykırı şekilde ortak ve bağımsız bahçe alanlarına/yeşil alana çiçek, çalı formlu bitki, ağaç fidanı dikilmemelidir.

 18. Toprak zeminde peyzaj amaçlı dahi olsa izinsiz kazı yapılması, toprak altında enerji mecraları bulunması nedeniyle kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek her türlü hasar, sebep olan site sakini veya bağımsız bölümü kullanan tarafından karşılanacaktır.

 19. Hiçbir daire sakini toplu yapı ortak yeri niteliğindeki bahçelerden kişisel olarak istifade edemez, bu alana eşya koyamaz veya kendi kullanım alanına dahil edemez.

 20. Site sakinleri 12 yaşından küçük çocuklarını süs havuzu etrafında ve kameriyelerde yalnız bırakmamalıdır.

 21. Süs havuzundaki suya kesinlikle girilmemelidir. Süs havuzu ve yeşil alan sulama suları kesinlikle içilmemeli ve temizlik amaçlı kullanılmamalıdır.

 22. Oyun aletleri temiz kullanılmalı, diğer kullanıcılar da düşünülerek hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve çamurlu ayaklar ile çıkılmamalıdır.

 23. 10 yaşından küçük çocuklar oyun alanlarına yalnız gönderilmemeli ve yalnız bırakılmamalıdır. Yanlarında mutlaka bir yetişkin olmasına dikkat edilmelidir.

 24. Site sakinleri, bağımsız bölümlerinde ve bağımsız bölümlerin balkonlarında ve ortak yerlerde küçükbaş ve büyükbaş hayvan, güvercin, tavuk ve benzeri hayvanları besleyemezler.  Kedi, köpek, kuş gibi hayvanları ise saldırgan olmamaları (Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları beslemek ve muhafaza etmek yasaktır), gürültü çıkartmamaları, çevreyi kirletmemeleri ve her koşulda diğer site sakinlerini rahatsız etmemeleri şartı ile ancak kendi bağımsız bölümlerinin içinde besleyebilirler. Aksi takdirde Toplu Yapı Yönetimi hayvanın toplu yapı alanı dışına çıkarılmasını isteyebilir.

 25. Site sakinleri, hayvanların barınması için kulübe, baraka vs. yapamazlar, aksi takdirde Site Yönetimi tarafından yıktırılır, masrafları da ilgili site sakininden tahsil edilir.

 26. İri cüsseli saldırgan köpekler (Alman kurdu, kangal, St. Bernard, Rotweiler ve Doberman) tercih edilmemelidir. Bu tür köpekleri edinmek isteyen site sakininin profesyonel eğitim aldırmış olması gerekir.

 27. Site sakinleri, sahibi bulundukları evcil hayvanların aşılarını düzenli olarak yaptırmak ve bununla ilgili karneye en kısa sürede erişebilir olmasını sağlamak ve site yönetimine zamanında bildirmek zorundadır.

 28. Site sakinleri sahip oldukları veya besledikleri evcil hayvanın sitede bulunan diğer şahıslara, site ortak alanlarına ve site ortak mallarına vereceği zarardan ve bu zararın tazmininden birinci derecede sorumludur. Evcil hayvanların ortak alanlara dışkılaması durumunda temizliği, sahibi tarafından vakit geçirmeden yerine getirilmelidir. Evcil hayvanların ortak kullanım alanlarına (bina holleri, asansörler, yürüyüş yolları, peyzaj alanları vb.) dışkısını yapması durumunda bu dışkıların sahipleri tarafından toplanıp, uygun şekilde uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

 29. Sitenin ortak kullanım alanlarına, hayvan beslemek amacıyla yiyecek artıklarının konulması kesinlikle yasaktır.

 30. Bağımsız bölümlerin su, doğalgaz, elektrik tesisat ve saatlerinin bulunduğu şaftlar teknik personel nezaretinde temizlik görevlileri tarafından temizlenmekte ve şaftların kilitli bulunması sağlanmaktadır.

 31. Şaftlar bağımsız bölümlerin teknik arızalarına müdahale kolaylığı sağlamak maksadı ile inşa edilmiştir. Şaftların içerisine çöp ve sair malzemeler konulmamalıdır.

bottom of page